Kedi Kısırlaştırma

Dişi ve Erkek Kedi Kısırlaştırma ve Fiyatları

Ankara Kedi Kısırlaştırma hizmeti nedir? Kedileri kısırlaştırmak gerekir mi? Kedi kısırlaştırma nasıl yapılır? Vetes Çankaya Veteriner Kliniği olarak erkek ve dişi kedilerin kısırlaştırma ameliyatlarını düzenli olarak yapmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ve kısırlaştırmaya dair bilgileri sizlere sunuyoruz.

Dişi ve Erkek Kedi Kısırlaştırma hizmeti nedir?

ankara kedi kısırlaştırma
Kedi Kısırlaştırma

Kedi Kısırlaştırma, genel olarak testislerin veya yumurtalıkların alınması işlemidir. Erkek kediler için buna Kastrasyon (hadım etme, castration), dişi kediler içinse Kısırlaştırma (spaying) denir. Kısırlaştırmanın birçok faydası vardır – hamileliği önlemenin yanı sıra, kedinizin agresifleşme, evden uzaklaşma ya da kaçma, evin muhtelif yerlerine çiş bırakma ve FIV gibi hastalıklara yakalanma şansını da azaltır. Çoğu kedi 4 aylıkken kısırlaştırılabilir. Kedinizi kısırlaştırılana, aşılanana ve mikroçip takılana kadar içeride tutmanızı tavsiye ederiz.

Kedi Kısırlaştırma Fiyatları 2023

Kedi sahipleri tarafından son zamanlarda çokça merak edilen bir diğer konu olan köpek kısırlaştırma fiyatları 2023 yılında aşağıdaki gibidir. Fiyatların ülkemizde sürekli değişime uğraması sebebiyle değişimler olabilir. Veterinerinizi arayarak en güncel bilgiyi alabilirsiniz.

Erkek Kedi Kısırlaştırma (Orşidektomi) Fiyatları

Erkek kediler için AVHO tarafından belirlenen taban fiyat tarifesi şu şekildedir:

KısırlaştırmaKedi ÖzellikleriFiyat
ORŞİDEKTOMİ (KASTRASYON)Küçük Irk2500 TL
ORŞİDEKTOMİ (KASTRASYON)Büyük Irk
ORŞİDEKTOMİ (KASTRASYON)Küçük Irk (İnguinal kriptorşidi durumunda)3500 TL
ORŞİDEKTOMİ (KASTRASYON)Büyük Irk (İnguinal kriptorşidi durumunda)4000 TL
Erkek Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Dişi Kedi Kısırlaştırma (Ovariohisterektomi) Fiyatları

Dişi kediler için AVHO tarafından belirlenen taban fiyat tarifesi şu şekildedir:

KısırlaştırmaKöpek ÖzellikleriFiyat
OVARİOHİSTEREKTOMİKüçük Irk3500 TL
OVARİOHİSTEREKTOMİOrta Irk
SEZARYEN OPERASYONUKüçük Irk4750 TL
Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatları

Kedileri Neden Kısırlaştırmak Gerekir?

Çankaya Veteriner hizmeti sunan Vetes Veteriner Kliniği olarak tüm kedilerin yaklaşık 4 aylıkken kısırlaştırılmasını öneriyoruz. Emin olun kısırlaştırmanın aşağıda sıraladıklarımız dahil pek çok faydası var:

Dişi Kediler İçin Kısırlaştırmanın Faydaları

 • Gebelikleri önler.
 • Mevsimleri/sıcakta gelmeyi durdurur.
 • Yumurtalık ve rahim kanserini önler.
 • Piyometrayı (rahim enfeksiyonu) önler.
kedi kastrasyon ameliyatı
Kedi Kısırlaştırma

Erkek Kediler İçin Kısırlaştırmanın Faydaları

 • Evden uzakta dolaşımı azaltır.
 • Bir araba tarafından çarpma şansını azaltır.
 • Kavgayı ve saldırganlığı azaltır.
 • Feline Immunodeficiency Virus (FIV) kapma şansını azaltır.
 • Testis kanserini önler.
 • İdrarlarının kokusunu zayıflatır.

Kedinizi ne zaman kısırlaştırmalısınız?

Veterineriniz aksini önermedikçe, tüm kedilerin 4 aylıkken kısırlaştırılmasını tavsiye ederiz. Yavru kediniz yaşına göre özellikle küçükse veya herhangi bir hastalığa sahipse veterineriniz biraz daha beklemeyi önerebilir.

YouTube video

Kedi Kısırlaştırma Süreci nasıl İşler?

kedi kısırlaştırma hizmeti
Kedi Kısırlaştırma

Kedinizi kısırlaştırmaya karar verdiyseniz Ankara’nın en güvenilir veterineri olan Vetes Veteriner Kliniği‘ne danışarak tüm bu süreci sizlere anlatıp, akabinde bu operasyonu tamamlayabiliriz. Süreci özet olarak burada anlatırsak:

Kısırlaştırmadan Önceki Gece

 • Kedinizi ameliyattan 6-8 saat önce aç bırakmanız önemlidir – bu, midelerinin boş olduğundan ve anestezi altında kusmayacağından/boğulmayacağından emin olmak içindir. Akşam yemeğini bir gece önce yemeleri sorun değil, ancak saat 22.00’den sonra onlara herhangi bir yiyecek/ikram vermediğinizden ve kesinlikle kahvaltı yapmadığınızdan emin olun.
 • Gece boyunca su içebilir – ameliyat sabahı sabah 6-7 civarında suyu kesmeniz yeterli olacaktır.
 • Başka bir yerden yiyecek bulamamalarını sağlamak için kedinizi kapalı alanda tutmak en iyisidir!
kedi kısırlaştırma yakalık
Kedi Kısırlaştırma

Operasyon

 • Veteriner hekimlerimiz ameliyat sabahı kedinizi kontrol edecek ve size genel sağlığı hakkında birkaç soru soracaktır – kedinizin herhangi bir rahatsızlığı varsa veya ameliyattan önceki günlerdeki sorunları devam ediyorsa, bunu hekimlerimizle paylaşmanız önemlidir.
 • Kediniz kliniğe kabul edildikten sonra sıcak, rahat bir yatağa yerleştirilecek ve anesteziye hazır hale gelmesi için hafif bir sakinleştirici verilecektir.
 • Sakinleştirici etkisini gösterdiğinde, kedinize tam/genel anestezi ve ağrı kesici verilecektir. Ameliyat yerleri kesilip temizlenecek ve ameliyatları sırasında dikkatle izleneceklerdir.
 • Erkeklerde/kastrasyon – her bir testis üzerinde skrotumda küçük bir kesi yapılır, böylece bağlanıp çıkarılabilirler. Dikişler genellikle gerekli değildir çünkü kesikler o kadar küçüktür ki kendi başlarına çok çabuk iyileşme eğilimindedirler.
kedi nasıl kısırlaştırılır
Kedi Kısırlaştırma
 • Dişiler – karında (karın) küçük bir kesi yapılır, böylece yumurtalıklar ve rahim dikkatlice bağlanıp çıkarılabilir. Karın daha sonra katman katman dikilir – veteriner hekimlerimizin kullandığı türe bağlı olarak son cilt dikişi katmanını görebilir veya göremeyebilirsiniz. Kedi kısırlaştırmaları genellikle yan taraftan yapılır, ancak bazı durumlarda “orta hatta” yapılabilir (köpek kısırlaştırmasıyla aynı).
 • Kriptorşid erkekler – kediniz kriptorşid ise, yani testislerinden biri veya her ikisi de skrotumlarında (top çuvalı) değilse, veterinerinizin eksik testislerini bulması gerekeceğinden, hadım edilmeleri normalden biraz daha uzun sürer. Kriptorşid kedilerin kısırlaştırılması özellikle önemlidir çünkü tutulan testislerin kanserli olma olasılığı daha yüksektir ve bazen son derece acı verici ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir şekilde tekrar karşınıza çıkabilir.

Kısırlaştırmadan Sonra

dişi kedi kısırlaştırma
Kedi Kısırlaştırma
 • Kediniz dikkatli gözetim altında anesteziden uyanacak ve iyileşmesi için sıcak, rahat bir yatağa yerleştirilecektir.
 • Çoğu kedi ameliyattan birkaç saat sonra eve dönebilir.

İyileşme, Evde bakım ve Kontroller

 • Kısırlaştırma işlemi başarıyla bittikten sonra eğer veteriner hekimlerimiz evde gözlemi uygun görürlerse kedinizi eve götürebilirsiniz. Fakat bir süre kedinizin durumu hakkında dikkatli olmak zorundasınız.

Uyku Ve Dinlenme

 • Kediniz eve geldiğinde, anestezik ilaçların etkisi geçene kadar (genellikle 12-48 saat sürer) uykulu ve yönünü kaybetmiş olabilir.
 • Anestezik ilaçların etkisi geçtikten sonra bile onları mümkün olduğunca sessiz tutmaya çalışmak önemlidir. Bu özellikle dişi kediler için önemlidir çünkü çok canlı hale geldiklerinde iç dikişleri gevşeyebilir. Gerekirse, mümkün olduğunca sessiz kalması için kedinizi birkaç gün bir odaya kapatmanız gerekebilir.
kedi ne zaman kısırlaştırılır?
Kedi Kısırlaştırma

Yarayı korumak

 • Muhtemelen kedinize yaralarını yalamalarını ve kemirmelerini engellemek için koruyucu bir koni/buster tasması verilecektir. Alternatifler arasında yumuşak göğüs yakaları ve vücut takımları bulunur.

Kontroller

 • Dişi kedilerin umulduğu gibi iyileştiklerinden emin olmak için genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra ve 7-10 gün sonra kontrol edilmeleri gerekir.
 • Erkek kediler daha sonra yalnızca bir kez kontrol edilme eğilimindedir veya iyi durumdalarsa hiç bir kontrole ihtiyaç duymayabilirler.
 • Bu arada herhangi bir endişeniz varsa, tavsiye için daima veterinerinizi arayın.
kedi dikişleri aldırma
Kedi Kısırlaştırma

Dikişleri Aldırma

 • Çoğu erkek kedi kısırlaştırıldığında dikiş olmaz çünkü yaralar çok küçüktür ve dikişsiz daha çabuk iyileşir.
 • Dişi bir kediniz varsa, veterinerinizin kullandığı türe bağlı olarak dikişlerin alınması gerekebilir veya gerekmeyebilir. Eriyen dikişlerin (genellikle mavi/mor renkli) alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikişlerin operasyondan 7-14 gün sonra alınması gerekir.

Dışarıya Çıkma

 • Erkek kediler yaraları iyileşir iyileşmez dışarı çıkabilirler.
 • Dişilerin dışarı çıkmasına izin verilmeden önce yaklaşık 10-14 gün dinlenmeleri gerekir.
erkek kedi kısırlaştırma
Kedi Kısırlaştırma

Kısırlaştırma Komplikasyonları

Bir operasyon sırasında her zaman riskler ve komplikasyon potansiyeli vardır, ancak kısırlaştırma genellikle çok güvenli kabul edilen rutin bir prosedürdür. Operasyon riskleri konusunda endişeleriniz varsa daima veterinerinizle konuşun.

Kedi Kısırlaştırma Maliyeti

Kısırlaştırmanın maliyeti veteriner hizmeti sunan kliniklere, hastanelere ve devlet kurumlarına göre değişmektedir. Vetes Veteriner Kliniği olarak bağlı olduğumuz Ankara Veteriner Hekimler Odası’nın belirlemiş olduğu fiyat politikalarına uygun ücretlendirme yapmaktayız. Son dönemde yaşanan kur dalgalanmaları gibi ekonomik koşullardan ötürü fiyatlarda güncellemeler olabilir. Bu yüzden bizi buradan hemen arayarak bilgi alabilirsiniz. Ankara Veteriner Hekimler Odası fiyat listesi içinse burayı tıklayın.

kedi kısırlaştırma süreci
Kedi Kısırlaştırma

Ankara Kedi Kısırlaştırma

Ankara Kedi Kısırlaştırma Hizmeti, Ankara genelinde Vetes Veteriner Kliniği olarak sunduğumuz evcil ve sokak kedilerinin kısırlaştırılması için sunulan bir hizmettir. Bu hizmet, çeşitli veteriner klinikleri ve hayvan koruma merkezleri, ayrıca belediyeler tarafından da sağlanır. Hizmetin öncelikli amacı, kedi popülasyonunun kontrol altına alınması, istenmeyen yavruların doğumunun önlenmesi ve kedilerin genel sağlık durumlarının iyileştirilmesidir.

Ankara Kedi Kısırlaştırma Hizmeti, hem evcil kedi sahiplerine hem de sokak kedilerine yöneliktir. Sokak kedilerine bu hizmet, belediyeler ve hayvan koruma dernekleri tarafından genellikle ücretsiz olarak sunulur. Bu uygulama, sokak kedi popülasyonunun kontrol altına alınmasında etkili bir yöntemdir ve kediler için daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam sağlar.

ankara kedi kısırlaştırma maliyeti
Dişi ve Erkek Kedi Kısırlaştırma ve Fiyatları 14

Evcil kedi sahipleri için kısırlaştırma hizmeti de büyük önem taşır. İstenmeyen yavru doğumlarını önlemek, kedinin genel sağlığını korumak ve belirli hastalıkların riskini azaltmak için kısırlaştırma işlemi önerilir. Özellikle dişi kedilerde meme ve rahim kanseri riskini azaltabilir.

Ankara Kedi Kısırlaştırma Hizmeti, kedi popülasyonunu kontrol altına almayı ve kedilerin genel sağlığını iyileştirmeyi hedefleyen önemli bir hizmettir. Hem kedi sahiplerine hem de topluma genel olarak büyük faydalar sağlar.

Çankaya Kedi Kısırlaştırma

kedi kan alma
Dişi ve Erkek Kedi Kısırlaştırma ve Fiyatları 15

Çankaya Kedi Kısırlaştırma Hizmeti, Vetes Veteriner Kliniği olarak sunduğumuz Çankaya bölgesinde evcil ve sokak kedilerine yönelik bir hizmettir. Bu hizmet, Çankaya Belediyesi, veteriner klinikleri ve hayvan koruma merkezleri tarafından da sağlanır. Bu hizmetin temel hedefi, kedi popülasyonunun kontrol altına alınması, istenmeyen yavruların doğumunun önlenmesi ve kedilerin genel sağlık durumunun iyileştirilmesidir.

Çankaya Kedi Kısırlaştırma Hizmeti, hem evcil kedi sahiplerine hem de sokak kedilerine sunulmaktadır. Belediye ve hayvan koruma dernekleri genellikle sokak kedilerine bu hizmeti ücretsiz olarak sağlarlar. Bu uygulama, sokak hayvanlarının sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olurken, kedi popülasyonunun kontrol altına alınmasında da etkili olur.

Kısırlaştırılmamış kedileri güvende tutmak

Kedinizi kısırlaştırılana kadar içeride tutmanız çok önemlidir. Kısırlaştırılmamış kediler dört aylıktan itibaren hamile kalabilirler, kedi kavgalarına girme, ortalıkta dolaşma, araba çarpma ve Feline Immunodeficiency Virus (FIV) gibi hastalıklara yakalanma riskleri yüksektir. Kısırlaştırılmamış bir erkek ve dişi kediniz varsa, akraba olsalar bile 4 aylık olduktan sonra onları ayrı tutmanız gerekir. Evdeki kedileri mutlu etmek ve eğlendirmek için onlarla oyunlar oynayabilirsiniz.

Kedi kısırlaştırma hakkında bilgi almak için Vetes Ankara Veteriner kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.


Sık Sorulanlar

Dişi ve Erkek Kedi Kısırlaştırma ve Fiyatları ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları aşağıdadır.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Fikirlerinizi önemsiyoruz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşın.

5/5 - (1 oy kullanıldı.)

Bu gönderide verilen tavsiyeler bilgilendirme amaçlıdır ve evcil hayvanlarla ilgili tıbbi tavsiye teşkil etmez. Evcil hayvanınızın durumunun doğru teşhisi için lütfen veterinerinizden randevu alın.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir