Köpek Kısırlaştırma

Köpek Kısırlaştırma ve Fiyatları

Ankara Köpek Kısırlaştırma hizmeti nedir? Köpekleri kısırlaştırmak gerekir mi? Köpek kısırlaştırma nasıl yapılır? Vetes Çankaya Veteriner Kliniği olarak erkek ve dişi köpeklerin kısırlaştırma ameliyatlarını düzenli olarak yapmaktayız. Sunduğumuz bu hizmet ve kısırlaştırmaya dair bilgileri sizlere sunuyoruz.

Dişi ve Erkek Köpek Kısırlaştırma Köpek Kısırlaştırma Nedir?

köpek kastrasyon
Köpek Kısırlaştırma
 • Kısırlaştırma‘, bir erkekten testislerin (kastrasyon, orşidektomi) ve bir dişiden yumurtalıkların (ovariohisterektomi) alınması prosedürüdür.
 • Kısırlaştırma, istenmeyen gebelikleri, gebelikle ilgili hastalıkları önler ve diğer birçok sağlık yararına sahiptir.
 • Çoğu köpek 4-6 aylıktan itibaren kısırlaştırılabilir, ancak köpeğinizi kısırlaştırmanın doğru zamanı hakkında veterinerinizle konuşmanız önemlidir.
 • Vetes Veteriner Kliniği, veterineriniz aksini önermediği sürece tüm köpeklerin kısırlaştırılmasını önerir.

Köpek Kısırlaştırma Fiyatları 2023

çankaya köpek kısırlaştırma
Köpek Kısırlaştırma

Köpek sahipleri tarafından son zamanlarda çokça merak edilen bir diğer konu olan köpek kısırlaştırma fiyatları 2023 yılında aşağıdaki gibidir. Fiyatların ülkemizde sürekli değişime uğraması sebebiyle değişimler olabilir. Veterinerinizi arayarak en güncel bilgiyi alabilirsiniz.

Erkek Köpek Kısırlaştırma (Orşidektomi)

Erkek köpekler için AVHO tarafından belirlenen taban fiyat tarifesi şu şekildedir:

KısırlaştırmaKöpek ÖzellikleriFiyat
ORŞİDEKTOMİ (KASTRASYON)Küçük Irk3000 TL
ORŞİDEKTOMİ (KASTRASYON)Büyük Irk4000 TL
ORŞİDEKTOMİ (KASTRASYON)Küçük Irk (İnguinal kriptorşidi durumunda)4500 TL
ORŞİDEKTOMİ (KASTRASYON)Büyük Irk (İnguinal kriptorşidi durumunda)5000 TL
Erkek Köpek Kısırlaştırma Fiyatları

Dişi Köpek Kısırlaştırma (Ovariohisterektomi)

Dişi köpekler için AVHO tarafından belirlenen taban fiyat tarifesi şu şekildedir:

KısırlaştırmaKöpek ÖzellikleriFiyat
OVARİOHİSTEREKTOMİKüçük Irk4500 TL
OVARİOHİSTEREKTOMİOrta Irk5500 TL
SEZARYEN OPERASYONUKüçük Irk5500 TL
SEZARYEN OPERASYONUOrta Irk6500 TL
SEZARYEN OPERASYONUBüyük Irk7250 TL
Dişi Köpek Kısırlaştırma Fiyatları

Kısırlaştırmanın fiyatı veteriner hizmeti sunan kliniklere, hastanelere ve devlet kurumlarına göre değişmektedir. Vetes Veteriner Kliniği olarak bağlı olduğumuz Ankara Veteriner Hekimler Odası’nın belirlemiş olduğu fiyat politikalarına uygun ücretlendirme yapmaktayız. Son dönemde yaşanan kur dalgalanmaları gibi ekonomik koşullardan ötürü fiyatlarda güncellemeler olabilir. Bu yüzden bizi buradan hemen arayarak bilgi alabilirsiniz. Ankara Veteriner Hekimler Odası fiyat listesi içinse burayı tıklayın.

Köpekleri Neden Kısırlaştırmak Gerekir?

ankara köpek kısırlaştırma
Köpek Kısırlaştırma

Kısırlaştırma, istenmeyen gebelikleri, gebelikle ilgili hastalıkları ve testis, yumurtalık ve meme kanseri gibi durumları önlemek için köpeğinizin cinsel organlarının çıkarılmasını içeren rutin bir prosedürdür. Erkek köpekler için buna Kastrasyon (hadım etme, castration, orchidectomy), dişi köpekler içinse Kısırlaştırma (spaying, ovariohysterectomy) denir. Kısırlaştırmanın faydalarından bazıları şunlardır:

Dişi Köpek İçin Kısırlaştırmanın Faydaları

 • Kızgınlığa girmeyi önler.
 • Hamileliği önler.
 • Rahim enfeksiyonlarını (pyometra) önler.
 • Yanlış gebelikleri önler.
 • Meme / meme problemleri olasılığını azaltır.

Erkek Köpek İçin Kısırlaştırmanın Faydaları

 • Testis kanserini önler.
 • Hayatın ilerleyen dönemlerinde Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) gibi prostat problemlerinin görülme olasılığını azaltır.
 • Çiftleşmek için dişi bir köpek arama dürtüsünü azaltır ve bu nedenle evden uzaklaşma dürtüsünü azaltır.
 • Çiftleşme çabasını ve bu yüzden gireceği kavgaları azaltır.

Köpeğinizi Ne Zaman Kısırlaştırmalısınız?

köpek nasıl kısırlaştırılır
Köpek Kısırlaştırma

Çoğu köpek yaklaşık 6 aylıkken kısırlaştırılabilir, ancak zamanlamayı veterinerinizle görüşmeniz önemlidir çünkü aşağıdaki faktörler durumu değiştirebilir:

 • Irk/boyut – Köpeğiniz büyük bir cinsse, veterineriniz onu daha sonra kısırlaştırmanızı önerebilir.
 • Davranış – Kısırlaştırma bazı istenmeyen davranışları iyileştirebilir, ancak bazen agresiflik gibi özellikleri daha kötü hale getirebilir. Bu nedenle, köpeğinizi davranışsal bir nedenle kısırlaştırmayı düşünüyorsanız, önceden her zaman veterinerinizle veya kalifiye bir hayvan davranış uzmanıyla konuşun. Mesela biz 🙂
 • Ağırlık – Aşırı kilolu/zayıf köpekler ameliyat sırasında daha fazla komplikasyon riski altındadır, bu nedenle kısırlaştırmadan önce onları ideal kiloya getirmek en iyisidir.
 • Kızgınlık (yalnızca dişi köpekler) – Köpeğinizi ilk mevsiminden önce kısırlaştırmak güvenlidir, ancak bir mevsim geçirdikten sonra yaklaşık 3 ay beklemeniz gerekir – bundan daha erken kısırlaştırma devam eden hormonal sorunlara neden olabilir.
 • Diğer sağlık durumları – Belirli sağlık koşulları köpeğinizin ideal kısırlaştırma süresini değiştirebilir – daha fazla bilgi için veterinerinizle konuşun.

Köpek Kısırlaştırma Süreci Nasıl İşler?

Köpekleri kısırlaştırmak gerekli mi?
Köpek Kısırlaştırma

Köpeğinizi kısırlaştırmaya karar verdiyseniz Ankara’nın en güvenilir veterineri olan Vetes Veteriner Kliniği‘ne danışarak tüm bu süreci sizlere anlatıp, akabinde bu operasyonu tamamlayabiliriz. Süreci özet olarak burada anlatırsak:

Kısırlaştırmadan Önce

 • Yemek – köpeğinizi anestezi almadan önce 6-8 saat aç bırakmanız gerekecek, yani onlara bir gece önce akşam yemeği verin, ancak ameliyat sabahı kahvaltı veya ödül maması vermeyin. Bu, anestezi altında kusmamaları ve boğulmamaları için midelerinin boş olduğundan emin olmak içindir.
 • Su – köpeğiniz ameliyata girmeden 2-3 saat öncesine kadar su verebilirsiniz.
 • Sağlık – köpeğiniz ameliyata gireceği gün kötü durumdaysa, veterinerinize haber verin ki, onu kontrol etsinler ve ameliyat için uygun olduklarından emin olsunlar.
 • Temizlik – Köpeğinizin ameliyata gittiğinde temiz olduğundan emin olun ve çok kirliyse bir gece önce onu banyo yaptırın.
Hamile köpek kısırlaştırma
Köpek Kısırlaştırma

Operasyon

 • Veterinerimiz köpeğinizi kontrol edecek, ona hafif bir sakinleştirici ve biraz ağrı kesici verecek ve onu sıcak, rahat bir kulübeye yerleştirecektir.
 • Sakinleştirici etkisini gösterdiğinde, köpeğinize tam/genel anestezi uygulanacaktır.
 • Daha sonra, ameliyat bölgeleri prosedüre hazır hale getirilirken ve temizlenirken dikkatle izleneceklerdir.
 • Köpeğiniz dişi ise, veterineriniz karnının ortasında küçük bir kesi yapacaktır, böylece yumurtalıkları ve rahmi dikkatlice çıkarılabilir.
 • Köpeğiniz erkek ise, veterineriniz testislerin hemen üzerinde küçük bir kesi yapacaktır, böylece her iki testis de dikkatlice çıkarılabilir.
 • Köpeğiniz kriptorşid ise (bir veya iki testiste sıkıntı varsa), kısırlaşmaları için muhtemelen iki kesiye ihtiyaçları olacaktır.
YouTube video
Köpek Kısırlaştırma

Kısırlaştırmadan Sonra

 • Köpeğiniz, bir veterinerin dikkatli gözetimi altında anestezisinden uyanacak ve ardından iyileşmesi için sıcak, rahat bir kulübeye yerleştirilecektir.
 • Çoğu köpek ameliyattan birkaç saat sonra eve dönebilir, ancak köpeğinizin anesteziden çıkması biraz daha uzun sürerse, daha uzun süre izlenmesi gerekebilir.

İyileşme, Evde Bakım Ve Kontroller

 • Kısırlaştırma işlemi başarıyla bittikten sonra eğer veteriner hekimlerimiz evde gözlemi uygun görürlerse köpeğinizi eve götürebilirsiniz. Fakat bir süre köpeğinizin durumu hakkında dikkatli olmak zorundasınız.
köpek kızgınlıkta kısırlaştırma
Köpek Kısırlaştırma

Uyku Ve Dinlenme

 • Köpeğiniz eve ilk geldiğinde biraz uykulu ya da ve kafası karışmış olabilir. Bu birkaç saat sürebilir, ancak anestezik ilaçlar vücuttan çıktıkça (genellikle 24-48 saat içinde) kendilerini çok daha normal hissetmeye başlarlar. Köpeğiniz kendini daha parlak ve enerjik hissettiğinde, muhtemelen normal bir şekilde koşmak isteyecektir, ancak yara ve iç dikişlerle ilgili herhangi bir komplikasyonu önlemek için 7-10 gün dinlenmeleri önemlidir. Gerekirse, köpeğinizi bir tasmaya bağlı tutmanız, bir kutuya koymanız veya bir odaya hapsetmeniz gerekebilir. Kısırlaştırıldıktan ve iyileştikten sonra, onları yavaşça egzersize geri döndürmeye başlayabilirsiniz.
köpek kısırlaştırma ameliyatı
Köpek Kısırlaştırma

Yarayı Korumak

 • Muhtemelen köpeğinize yaralarını yalamasını ve kemirmesini önlemek için koruyucu bir koni/buster tasması verilecektir. Köpeğiniz için yumuşak bir göğüs tasması veya vücut kıyafeti istiyorsanız, önceden veterinerinizle konuşun.

Kontroller

 • Köpeğinizin iyi iyileştiğini ve anesteziden sonra kendini iyi hissettiğini kontrol etmek için genellikle ameliyattan 2-3 gün ve 7-10 gün sonra bir kontrole ihtiyacı olacaktır. Ancak, muayeneden önce köpeğinizle ilgili herhangi bir endişeniz varsa, her zaman tavsiye için veterinerinizi arayın.
köpek kısırlaştırma ne kadar
Köpek Kısırlaştırma

Dikişleri Aldırma

 • Veterinerinizin eriyen veya erimeyen dikişler kullanıp kullanmadığına bağlı olarak köpeğinizin yarasındaki dikişleri görebilirsiniz. Eriyen dikişler görülmez ve alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikişler görülebilir ve operasyondan 7-14 gün sonra alınması gerekir.

Köpek Kısırlaştırma Komplikasyonları

Kısırlaştırma, çoğu veteriner tarafından günlük olarak gerçekleştirilen nispeten güvenli, rutin bir prosedürdür. Bununla birlikte, herhangi bir operasyonda olduğu gibi, operasyon sırasında ve sonrasında her zaman riskler ve komplikasyon potansiyeli vardır. Veterineriniz riskleri önceden size anlatacaktır – herhangi bir endişeniz varsa soru sormaktan çekinmeyin.

köpek kısırlaştırma fiyatları
Köpek Kısırlaştırma

Ankara Köpek Kısırlaştırma

Ankara Köpek Kısırlaştırma Hizmeti, Ankara’nın çeşitli yerlerindeki veteriner klinikleri ve hayvan koruma merkezleri tarafından sunulan önemli bir hizmettir. Bu hizmet, köpeklerin çoğalmasını kontrol altına almayı, böylece sokaklardaki hayvan sayısını azaltmayı hedefler. Ayrıca, kısırlaştırma, köpeklerin çeşitli sağlık sorunlarından korunmasına yardımcı olur.

Vetes Veteriner Kliniği olarak sunduğumuz bu hizmet sırasında köpekler genellikle anestezi altına alınır ve steril bir ortamda, operasyon gerçekleştirilir. Kısırlaştırma prosedürü, erkek köpeklerde orşiektomi (testislerin alınması), dişi köpeklerde ise ovariohisterektomi (yumurtalıkların ve rahmin alınması) olarak adlandırılır. Bu işlemler köpeğin üreme yeteneğini kalıcı olarak durdurur.

köpek çiftleşme dönemi
Köpek Kısırlaştırma ve Fiyatları 14

Ankara Çankaya Köpek Kısırlaştırma Hizmeti, hem evcil hayvan sahiplerine hem de sokak köpeklerine yöneliktir. Belediyeler ve çeşitli hayvan koruma dernekleri, bu hizmeti sokak köpeklerine ücretsiz olarak sunabilir. Bu uygulama, sokak hayvanları için sağlıklı ve güvenli bir yaşam sağlamanın yanı sıra, istenmeyen doğumların önlenmesi ve hayvan popülasyonunun kontrol altına alınmasında etkilidir.

Ankara Köpek Kısırlaştırma Hizmeti, hayvanların sağlıklı ve kontrollü bir şekilde yaşamasına yardımcı olan, hem evcil hayvan sahiplerine hem de topluma büyük faydalar sağlayan bir hizmettir.

Köpek Kısırlaştırma’da Kimyasal Kastrasyon Nedir?

kimyasal kastrasyon
Köpek Kısırlaştırma ve Fiyatları 15

Erkek köpekler, kastrasyonun etkilerini taklit eden bir enjeksiyon veya implantla kimyasal olarak hadım edilebilir. Kimyasal kastrasyon genel anestezi gerektirmez ve etkileri geri dönüşümlüdür. Kalıcı bir prosedür gerçekleştirmeden önce, kastrasyonun köpeğinizi nasıl etkilediğini test etmek istiyorlarsa, veterineriniz kimyasal kastrasyonu önerebilir.

Köpek kısırlaştırma hakkında bilgi almak için Vetes Ankara Veteriner kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulanlar

Dişi ve Erkek Kedi Kısırlaştırma ve Fiyatları ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları aşağıdadır.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Fikirlerinizi önemsiyoruz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle yorumlarda paylaşın.

Bu gönderide verilen tavsiyeler bilgilendirme amaçlıdır ve evcil hayvanlarla ilgili tıbbi tavsiye teşkil etmez. Evcil hayvanınızın durumunun doğru teşhisi için lütfen veterinerinizden randevu alın.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir