Kedi Takip Cihazı Kullanımı

Kedi Takip Cihazı Kullanımı

Kedi sahipleri tarafından çokça merak edilen sorular arasında; Kedi Takip Cihazı nasıl kullanılır? Kedi GPS ile konum bulma nasıl yapılır? Kedi takip tasması (Akıllı Tasma) nerede bulunur? Kedi GPS Tracker nedir? Kediler için AirTags kullanılabilir mi? gibi sorular olduğu için bu içeriğimizde detaylı olarak bu konuya değineceğiz.

Kedi Güvenliği

Bir kedi sahibi olarak, onun güvenliğini sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapıyorsunuzdur. Her 3 evcil hayvandan 1’inin hayatlarının bir noktasında kaybolabileceğini ve Türkiye’de her yıl 10 milyon hayvanın kaybolduğunu duymuş olabilirsiniz, bu nedenle kedinizi içeride tutuyor ve sadece gözetim altında dışarı çıkmasına izin veriyor olabilirsiniz.

akıllı tasma evcil hayvan

Kedi Çipi Ve Kimliklendirme

Barınağa giren bir kedinin etiketi veya mikroçipi olmadığı sürece ailesine kavuşma şansının çok düşük olduğunu da duymuşsunuzdur. Bu yüzden kedinizin kimliğinin olduğundan ve yasalar gereği kedi çipi takıldığından da emin olmalısınız.

Bununla birlikte, etiketler ve mikroçipler yalnızca birisi kedinizi bulursa ve onları size geri vermeye veya bir barınağa veya veterinere götürmeye karar verirse işe yarar. Ya bunu yapmazlarsa? Minik yavrunuzun her zaman nerede olduğunu bilmenin bir yolu var mı? Kedinize bir GPS takip cihazı takmanın zamanı gelmiş olabilir mi?

takip cihazı kullanmalı mıyım?

Evet, kedinize kesinlikle bir GPS kedi takip cihazı takabilirsiniz. Sadece kediler ve köpekler için üretilen bu işe yönelik takip cihazları da artık mevcut. Neden kullanmak isteyebileceğinize geçmeden önce, ne olduğuna ve nasıl çalıştığına bir göz atalım.

kedi gps cihazı kullanımı
Kedi Takip Cihazı Kullanımı 16

Kedi GPS Tracker nedir?

Kediler için bir GPS takip cihazı, tüylü arkadaşınızın tasmasına veya koşum takımına takılan küçük, hafif bir cihazdır. Akıllı kedi tasması, kedi takip takması gibi aramalarda görüleceği üzere genelde boyuna takılan tasmalarda yer alırlar.

Kedi Takip Cihazı – Küresel Konumlandırma Sistemini (GPS) ve hücre kapsamını kullanarak, kediniz hakkında gerçek zamanlı konum bilgisi sağlar. Bu nedenle, bulunduktan sonra sizi küçük yavrunuza tekrar kavuşturabilen mikroçipler ve kimlik etiketlerinin aksine, bir GPS kedi takip cihazı, onları hala kayıpken bulmanıza yardımcı olabilir.

Bazı takip cihazları ayrıca kedinizin aktivite seviyelerini izleyerek her gün ne kadar egzersiz yaptıklarını görmenize de imkan sağlar. Bazılarıysa sanal bir güvenlik duvarı oluşturmanıza izin verir ve kediniz güvenli bölgeden ayrıldığında sizi uyarır, böylece muhtemel kaçışları önleyebilirsiniz.

keni konum tespiti

Kedi Takip Cihazı nasıl Çalışır?

Peki GPS evcil hayvan takip cihazları tam olarak nasıl çalışıyor? Her cihazın içinde, kedinizin konumunu belirlemek için uydulardan GPS sinyalleri alan bir GPS çipi bulunur. GPS’in yanı sıra, bazı kedi takip cihazı ürünleri maksimum doğruluk için Wi-Fi ve Bluetooth’u da kullanabilir. Cihaz daha sonra kedinizin GPS koordinatlarını bir mobil ağ üzerinden akıllı telefonunuza gönderir.

Kedi Takip Cihazı – GPS izleyicileri, çalışmak için GPS ve hücre kapsamına güvenir, bu nedenle size bir SIM kart lazım. Cihazın maliyetine ek olarak, sim kartların aylık ya da yıllık abonelik ücretleri vardır. Radyo sinyaline sahip cihazlar için 500 metreye ve Bluetooth izleyiciler için 40 metreye kadar genel olarak bir kapsama alanları olur. GPS cihazları ise sınırsız menzile sahiptir ve dünyanın her yerinde çalışır.

kedi akıllı tasma çeşitleri

Kedimin GPS takip cihazına İhtiyacı var mı?

Kedi Takip Cihazı – Dört ayaklı dostunuz zamanının çoğunu içeride geçirse bile, birkaç nedenden dolayı ona bir GPS takip cihazı takmak Ankara Veteriner camiasının bir üyesi, Çankaya’da hizmetleri sunan Vetes Veteriner Kliniği olarak önerimiz bu iyi bir fikir olacaktır.

 • Kediniz veterinere giderken boxtan kaçabilir veya yanlışlıkla açık bırakılan bir kapıdan fark edilmeden evden dışarı çıkabilir. Başka bir deyişle, her şey olabilir.
 • Kediler için bir takip tasması, onlar serbestçe dolaşırken nerede olduklarını görmenizi sağlar.
 • Bir kedi GPS takip cihazının sınırsız menzili vardır; ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar kedinizin yerini tespit edebilirsiniz. Ve dünya çapında kapsama alanıyla, başka bir eyalette veya ülkede seyahat ediyorsanız onları da takip edebilirsiniz.
 • Bazı kedi takip cihazı ürünleri, kedi arkadaşınızın daha fazla egzersize ihtiyacı varsa kullanışlı olan aktivite izleme imkanını size sunar.
 • Dışarıda yaşayan bir kediniz varsa, özellikle sokak hayvanlarını besleyenler için nerede olduklarını gerçek zamanlı olarak takip edebilir ve bütün gece ne yaptıklarını görebilirsiniz.
 • Bazı kedi takip cihazı ürünleri, kedinizin çok uzağa gidip gitmediğini anlamanızı sağlayan sanal bir çit özelliğine sahiptir.
kedi wifi tasma çeşitleri

Kedi Mikroçip Taktırmaya Gerek Var Mı?

Kedi Takip Cihazı – Tüylü dostunuzun güvenliği söz konusu olduğunda her ihtimali düşünmelisiniz. Kedi takip cihazları düşebilir veya kediniz kendisini kapsama alanı olmayan bir alanda bulabilir. Mikroçipler ve GPS izleyicileri birbirinin yerini almaktan ziyade tamamlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca Türkiye yasaları gereği evcil hayvanınıza çip taktırmanız zorunludur. Kedi arkadaşınızı her ikisiyle de donatmak, kaybolmaları durumunda mutlu bir kavuşma olasılığını artırır!

En İyi 3 GPS Kedi Takip Tasması (Akıllı Tasma)

Kedi Takip Cihazı – Sizden oldukça uzakta bulunan bir kediyi takip etmek söz konusu olduğunda, güçlü GPS teknolojisini kullanan bir kedi takip cihazı seçmeniz gerekir. Bir akıllı kedi tasması, kedinizi dünyanın uydu veya hücresel kapsama alanı olan hemen hemen her yerinde takip edebilir.

Bir kedi GPS tasması önemli bir yatırım olabilir. İzleyici ve şarj cihazını satın almanın yanı sıra, evcil hayvanınızın bilgilerini toplayan ve akıllı telefon uygulamanızda görüntüleyen takip hizmetine aylık veya yıllık abonelik için ödeme yapacaksınız. Bu, kedinizin takmaya istekli olacağı ve size ihtiyacınız olan tüm bilgileri verecek bir evcil hayvan takip cihazı aldığınızdan emin olmak istediğiniz anlamına gelir.

Doğru uyumu bulmanıza yardımcı olmak için, test kullanıcılarının favori kedi GPS takip cihazlarını ve ayrıca daha ucuz hücresel, Bluetooth ve RF (radyo frekansı) takip cihazları için önerileri bir araya getirdik. Her izleyicinin güçlü ve zayıf yönleri vardır. En iyi seçim, kedinize, dışarıdaki davranışlarına ve izleme bilgileri ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır.

bluetooth kedi tasması

Evcil Hayvanlar İçin Jiobit GPS Takip Cihazı (Doğrulanmış İnceleme)

Jiobit, köpekleri, kedileri ve çocukları izlemek için popüler bir seçenektir. Hafif profili ve kullanımı kolay teknolojisi onu favori yapıyor.

jiobit gps kedi takip cihazı

Jiobit’in en iyi özelliklerinden biri, şarj etmenin çok kolay olmasıdır. Sadece tasmayı kedinizden çıkarın ve tasma hala takılıyken Jiobit künyesini şarj yuvasına bırakın. Jiobit üzerindeki yeşil ışık, şarj olurken yanıp söner ve bittiğinde yeşile döner; ayrıca uygulama, şarj tamamlandığında size mesaj gönderecek şekilde de ayarlanabilir. Pil ömrü kullanıma bağlı olarak değişse de, çoğu evcil hayvan ebeveyni pilin yedi ila on gün sürdüğünü ve şarj edilmesinin iki saatten biraz fazla sürdüğünü düşünüyor.

Ana Özellikler:

 • Klips veya kese ile kedinizin mevcut tasmasına takılır.
 • İnce ve hafif, 1,45 x 1,96 x 0,47 inç ve sadece 18,1 gram.
 • Takip yazılımına birden çok kullanıcı erişebilir.
 • En yeni Jiobit modelindeki pil ömrü yaklaşık 7 ila 10 gündür.
 • Aylık, altı aylık veya iki yıllık abonelik planı gerektirir.
 • Toza ve suya dayanıklı.
akıllı kedi tasması
akıllı kedi tasması

Tractive Kediler İçin GPS Takip Cihazı (Büyük Kediler İçin)

Tractive, şaşırtıcı derecede makul bir fiyat noktasında zengin takip bilgileri sunan daha büyük kediler ve evcil hayvan ebeveynleri için sağlam bir seçimdir.

Cihaz, her iki ila üç saniyede bir güncellenen değerli gerçek zamanlı takip de dahil olmak üzere şaşırtıcı miktarda bilgi vermekle birlikte kedinizin yalnızca nereye gittiğini değil, çeşitli yerlerde ne kadar kaldığını gösteren oldukça ayrıntılı bir aktivite haritası sunar.

Ana Özellikler:

 • Kedinizin normal tasmasına takılan klipsler içerir.
 • 1,8 x 1,4 x 0,6 inç boyutlarındadır; 27,2 gram.
 • Aylık veya yıllık abonelik planı seçimi.
 • Birden çok kullanıcı izleme bilgilerine erişebilir.
 • Dayanıklı ve su geçirmez.
 • Google Haritalar izleme sistemini ve AT&T’nin hücresel ağını (ABD ve Kanada) kullanır.
 • 7 ila 10 günlük olağanüstü pil ömrü.
 • Üç renk seçeneği mevcuttur.

Tractive GPS Kullanımı

Cihazın içindeki SIM kart, Tractive’in faaliyet gösterdiği 175’ten fazla ülkenin her birindeki birden çok şebeke sağlayıcısıyla uyumludur. Cihaz evcil hayvanınızın nerede olduğuyla ilgili bilgileri Tractive GPS uygulamasına göndermek için en güçlü mobil ağ sinyaline sahip ağa otomatik olarak bağlanacaktır. Entegre SIM karttan kaynaklanan tüm ücretler, sabit oranlı Tractive GPS abonelik planı kapsamındadır. Genel olarak, Tractive GPS izleyicileri, yeterli hücresel kapsama alanı ve GPS alımı olan her yerde çalışmalıdır. Tractive GPS cihazını birden fazla ülkede kullanmak için bir PREMIUM abonelik planı gereklidir.

Tractive Hangi Ülkelere Gönderim Yapıyor?

Şu anda çevrimiçi mağazasından aşağıdaki ülkelere gönderi yapıyor: Arnavutluk, Andorra, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Jersey, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Moldova, Monako, Karadağ, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Holy See (Vatikan Şehir Devleti).

Site üzerinden gönderim yapmadığı ülkeler için , yetkili satıcıları bulunmaktadır. Tractive GPS satıcı listesini görüntüleyin.

Türkiye’deki hizmet durumunu öğrenmek için ziyaret edin.

tractive kedi takip cihazı

Tracki 2023 Model Mini Real time GPS Tracker

Tracki süper küçük (1,75×1,5×0,55 inç) ve süper hafiftir (1,26 oz). Gömülü yerleşik SIM kartla birlikte gelir ve dünya çapında çalışır. Ama asıl hoşunuza gidecek özelliği Tracki’nin Türkiye’de kullanılabilir olduğu bilgisidir. Aynı Tractive gibi ücretli üyeliği olsa da, burada desteklenmesi oldukça iyi. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone şirketleri ile işbirlikleri mevcut. Detaylı bilgi ve satın alma için ürün sayfasını buradan inceleyebilirsiniz.

 • Birlikte verilen aksesuarlar – Güçlü mıknatıs, Köpek tasması, suya dayanıklı silikon kılıf, Kemer klipsi, Anahtarlık, kordon.
 • Çocuklarınızı, evcil hayvanlarınızı veya yaşlıları istediğiniz zaman bulun.
 • Araçlarınızı, motosikletlerinizi ve değerli eşyalarınızı takip edin.
 • Sınırsız mesafe için kayıp bagajınızı takip edin.
tracki gps cihazı
tracki gps cihazı

Apple AirTags İle Kedi Takibi

Apple, AirTag’lerini kişisel eşyalarınızı takip etmenin bir yolu olarak pazarlar. Ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, insanlar kedilerini takip etmek için bunları kullanıyor. Bluetooth teknolojisini kullanan AirTag’ler, birinin aktif akıllı telefonunun (herhangi birinin telefonu – sizin olması gerekmez) yakınındaysa kedinizin yerini tespit edebilirsiniz.

Ancak aklınızda bulundurun: Nispeten kırsal bir bölgede yaşıyorsanız veya kediniz yerel bir bölgede gezintiye çıkıyorsa, Apple AirTags, kediniz tekrar birinin telefonunun kapsama alanına girene veya siz kediye yaklaşana kadar yardımcı olamaz. Bluetooth bağlantısı kurabilmeniz için telefonunuzu yanınızda bulundurmanız gerekir. İncelemek için tıklayın.

apple airtag ürünleri
apple airtag ile kedi takibi

Ana Özellikler:

 • Bir tasmaya takmak için bir klips veya halka almanız gerekir.
 • 11 gram ultra hafif.
 • Abonelik planı gerekmez.
 • Bir yıla kadar pil ömrü ile değiştirilebilir pil.
 • Dayanıklı ve su geçirmez.
 • Hücresel ağa ve Bluetooth’a güvenir.

Samsung SmartTag İle Kedi Takibi

Köpeğinizi veya kedinizi izlemek istiyorsunuz, bu nedenle evcil hayvanlar için bir Samsung SmartTag kullanmayı mı düşünüyorsunuz? Bir köpeği veya kediyi kaybetmek, her evcil hayvan ebeveynin en kötü kabusu olduğu için bu anlaşılabilir bir durumdur. Samsung SmartTag ve SmartTag Plus, temel olarak Apple AirTag’in Android versiyonudur; her ikisi de Bluetooth öğe buluculardır.

Samsung SmartTag, bölgedeki diğer Samsung cihazlarına göre konumunu algılar ve ardından bu bilgiyi telefonunuza gönderir. Bluetooth Low Energy’ye (BLE) dayandığından SmartTag, telefonunuzla yalnızca 130 yarda veya 120 metrelik Bluetooth menzili içindeyse iletişim kurabilir. Ancak, SmartTag’iniz bu aralığın dışındaysa, SmartThings Find’ı kullanarak onu çevrimdışı olarak bulabilirsiniz. Ürün sayfası için tıklayın.

Ana Özellikler:

 • Bluetooth İzleyici ve Öğe Bulucu.
 • Yakınınızda olduklarında anahtarlar ve çantalar gibi kayıp eşyaları etiketleyin ve bulun.
 • $29.99 fiyat bandında satılır.
 • Yalnızca Samsung cihazlarla uyumludur.
 • Uygulama ile çalışır.
 • 14 g ağırlığında.
 • Su ve toza karşı dayanıklı.
 • Bir yıllık pil ömrü.
samsung galaxy smarttag ve smarttag+ ürünleri
Samsung Smarttag ile kedi takibi

Huawei Tag İle Kedi Takibi

Huawei, Apple AirTag ürününe alternatif ve çok daha ucuz bir seçenek olarak kendi Tag ürününü geçen aylarda çıkardı.

Huawei Etiketi, AirTag’den çok farklı görünüyor. Cihaz, yuvarlak olan AirTag’in aksine bir gitar penası şeklindedir. Huawei’nin bu ürünü 8 mm kalınlığındaki AirTag’e kıyasla 5,6 mm kalınlığıyla daha incedir. Ayrıca 6 gram ağırlığıyla Apple’ın 11 gram ağırlığındaki takip cihazından neredeyse yüzde 50 daha hafif.

huawei tag
huawei tag ile kedi takibi

Ayrıca, Huawei Etiketi, IP67 toz ve su direncine ve ayrıca şarjlar arasında bir yıla kadar dayanması gereken bir pile sahiptir. Bu arada Huawei, gerektiğinde sahip bilgilerini paylaşmak için bir NFC çipi ve yakındaki etiketleri bulmaya yardımcı olmak için küçük bir hoparlör ekledi. Şu anda Huawei, akıllı Tag ürününü 15 ABD Doları fiyatıyla satışta.

Türkiye’de Kedi GPS Takip Cihazları Kullanılabilir Mi?

Çoğu GPS ürünü henüz Türkiye için resmi destek verdiklerini açıklamadı. Ancak Ürünlerin firma siteleri üzerinden iletişime geçerek en doğru bilgiyi alabilirsiniz. AirTag, SmarTag ve Huawei Tag ürünleri ise ülkemizde kullanılabilir durumdadır.

YouTube video
logo

Burada evcil hayvan takibi için sunulan son üç telefon markası ürünü de bluetooth teknolojisi kullandığından, sizden çok uzaklaşma ihtimali olan hayvanları görebilmeniz adına GPS ürünlerine göre daha kısıtlı imkanlar sunar. Fakat evcil hayvan GPS ürünleri genel olarak ülkemizde hizmet sunmuyor. Bu ürünleri daha çok bilgilendirme amacıyla tanıttık. İlerleyen süreçte bahse konu cihazlarda olabilecek gelişmeler bu durumu değiştirebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi takip (GPS) cihazı hakkında ziyaretçilerimiz tarafından sıkça sorulan soruları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sizin de aklınıza takılan sorular varsa yorumlar kısmında bize sorabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz;

4.5/5 - (2 oy kullanıldı.)

Bu gönderide verilen tavsiyeler bilgilendirme amaçlıdır ve evcil hayvanlarla ilgili tıbbi tavsiye teşkil etmez. Evcil hayvanınızın durumunun doğru teşhisi için lütfen veterinerinizden randevu alın.

Benzer İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir